/late/ - Late Nights

Lonely nights. Sleepy days. Welcome; You have a friend in /late/

Mode: Reply
Subject
Message

Max message length: 8192

Files

Max file size: 64.00 MB

Max files: 8

Captcha
E-mail
Password

(used to delete files and postings)

Misc

Remember to follow the rules


Efficient Addiction Anonymous 02/01/2020 (Sat) 01:35:32 No. 575
Weed is cheaper than alcohol per hour high at retail prices, but what if I brewed my own alcohol?
I've brewed before, but regrettably I didn't measure the abv of my kilju so I can't calculate $/ml ethanol. Anyone got numbers to share?
How do y'all prefer to get away from indifference, and at what price?
Does anime really work as escapism? I just end up being unable to pay attention.
death seems the easiest tbh

I probably won't respond to anyone, sorry, I just want to know how y'all cope. I'm drunk and stupid rn. Feel free to ban my retarded ass this is a vpn though, so temp ban plz to avoid fucking over others.
>>575
lol how drunk r you.

Existence wants me dead, so I tell it to go fuck itself. Thats one way to cope.
(70.65 KB 834x1283 based sartre.jpg)
>>576
Pretty drunk.
I take solace in the freedom of not giving a shit.
I'll probably $CRIME-suicide myself sometime, but not today. Today I have cider and crisps!

Existence can go fuck itself, the fuck is this shit? Why this mathematical structure and not another? Tegmark makes more sense by the pint.

>pdf not allowed
https://arxiv.org/pdf/gr-qc/9704009.pdf
>>575
I'm posting this in the afternoon, and I'm not going to add any thing of any value, but wth, I was too drunk to respond last night.

This thread is hilarious.

BTW, I work where accident = drug test, so I just either get dizzy or get my heart rate up and do the nos balloon.
>>575
That bottle looks like windshield wiper fluid.
>>575
25 pounds of sugar will run you around $25. Yeast and yeast accessories are also fairly cheap. Water is cheap. Storage can get a bit pricey depending on what you go for, but a 5 gallon water jug only costs around $10, and has the added bonus of already including the water.

Champagne yeast has the highest alcohol percentage but doesn't taste fantastic at 20%. Thus, 25 pounds of sugar will yield what, 5 pounds of ethanol? That is about 0.759 gallons of pure ethanol for an input cost of about $30 per batch plus around $20 in a single supply cost.

And of course, this isn't factoring in distillation which I don't think is entirely necessary as long as you can boil it on a stove top to get rid of the methanol. In reality I don't think you need that as long as you add some sugar or flavoring after, and that way you end up with some nice 15-20% beer or wine flavored however you want for pretty cheap. Somewhere under 5 gallons of it.

The only problem is the time investment. You'd have to have 2 containers, one to drink from and store your shit and one to ferment the next batch, but overall it is cheaper just to make.

Delete
Report/Ban

Captcha (required for reports and bans by board staff)


no cookies?